Sestavení týmu
pro ICE prostředí
Sestavení týmu pro práci v ICE prostředí je důležitým krokem pro úspěšné splnění mise. Při výběru členů týmu je potřeba zohlednit následující faktory:
Osobnostní charakteristiky
Členové týmu by měli mít vysokou úroveň emocionální stability, otevřenosti k novým zkušenostem, spolupráce a přizpůsobivosti; měli by také vykazovat nízkou úroveň neuroticismu, agrese a autoritářství.
Motivace
Členové týmu by měli mít pro pobyt v ICE prostředí silnou motivaci a měli by být schopni sdílet společnou vizi a cíle mise. Rovněž musí být ochotni podporovat sebe i ostatní členy týmu.
Zkušenosti a dovednosti
Členové týmu by měli mít dostatečné znalosti a dovednosti potřebné pro plnění úkolů v ICE prostředí. Také by měli být schopni učit se nové dovednosti a předávat je ostatním členům týmu.
Psychologický výběr jedinců pro práci v ICE prostředí
Role psychologa před pobytem v ICE prostředí, v jeho průběhu i po jeho skončení je nezbytnou součástí zajišťovaných služeb při misi v ICE prostředí.
Před misí se jedná o spolupráci v rámci náboru a následně při výběru vhodných kandidátů. Výběr je založen na přesné definici pracovního profilu kandidáta z hlediska jeho schopností, dovedností apod.
Na základě dosavadních zkušeností a vědeckých poznatků je nutné vybírat členy mise prostřednictvím komplexní baterie metod podle výběrových kritérií. Komplexní baterie se skládá z podrobné psychodiagnostiky členů posádky. Mimo jiné je možné využít následující metody:
Neuropsychologický profil
WAIS-III (Wechslerova inteligenční škála pro dospělé) – test pro měření intelektových schopností adolescentů a dospělých od 16 do 89 let. Test se skládá z 11 subtestů, které zkoumají verbální a výkonnou inteligenci.
KNB (krátká neuropsychologická baterie) – metoda pro vyšetření kognitivních schopností a funkcí. Test se skládá z 12 základních a 5 volitelných subtestů, které pokrývají jednotlivé kognitivní domény, jako je paměť, pozornost, exekutivní funkce, jazyk a percepce.
NEUROP-III – program pro diagnostiku a terapii kognitivních funkcí a neuropsychologických deficitů. Program obsahuje různé moduly testů, které se dají přizpůsobit konkrétní osobě.
Osobnostní charakteristiky
MMPI-II (Minnesota Multiphasic Personality Inventory-2) – širokospektrální test sloužící ke zjišťování důležitých vlastností osobnosti a psychických poruch. Využívá se nejen v klinické praxi, ale je i významnou screeningovou metodou pro vyhledávání patologických rysů.
ROR (Rorschachův test s hodnocením dle Exnera nebo R-PAS) – jedna z metod užívaných k rozboru osobnosti. Jedná se o projektivní test využívající projekci myšlenkových pochodů a osobnostních rysů do neurčité objekty.
SVF-78 (strategie zvládání stresu) – dotazník SVF umožňuje zachytit variabilitu způsobů, které jedinec rozvíjí a uplatňuje při zpracování a zvládání zátěžových situací.
Komplexní soubor diagnostických metod je vždy vhodné doplnit individuálními pohovory. Na základě souhrnu dat z jednotlivých psychodiagnostických nástrojů je vytvořeno doporučení či nedoporučení účasti v misi pro jednotlivé uchazeče / členy posádky. Je třeba podotknout, že testové psychodiagnostické instrumentárium může mít různou podobu a složení a vždy záleží na povaze otázky, specifikaci výběru jedince a volbě odborného psychologa.
Sledování dynamiky týmu
Dynamika týmu je při pobytu v ICE prostředí důležitá, protože ovlivňuje psychosociální stav a výkon členů týmu. V takových prostředích jsou týmy vystaveny stresu, izolaci, omezené komunikaci s vnějším světem a nedostatku zdrojů. Tyto faktory mohou vést ke konfliktům, snížení motivace, narušení spolupráce a zhoršení kvality práce. Proto je potřeba v ICE prostředí sledovat a podporovat dynamiku týmu a zajistit efektivní řízení, komunikaci, rozvoj dovedností a sociální interakci mezi jeho členy.
Při sledování dynamiky týmu v ICE prostředí je třeba zaměřit se na
- chování jednotlivých členů týmu, včetně analýzy leadershipu,
- týmovou spolupráci,
- dynamiku komunikace v týmu,
- měření zvládání zátěže v ICE prostředí (např. sociomapování),
- psychickou pohodu a duševní zdraví v rámci pobytu v extrémně náročných podmínkách či v rámci náročných úkolů.
V neposlední řadě je nutné zajistit po skončení pobytu závěrečné pohovory se členy posádky – nejen jednotlivě, ale také skupinově – a po dlouhodobém pobytu provést v případě nutnosti debriefing či jinou psychologickou podporu.
Jaké lze použít technické vybavení?
MĚŘENÍ BIOMETRICKÝCH PARAMETRŮ
V ICE PROSTŘEDÍ
Měření biometrických parametrů v ICE prostředí je proces, který umožňuje sledovat a hodnotit duševní zdraví a pohodu členů týmu. Biometrické parametry mohou zahrnovat srdeční tep, krevní tlak, hladinu stresových hormonů a mozkovou aktivitu. Měření biometrických parametrů v ICE prostředí může sloužit k prevenci psychických poruch, adaptaci na náročné podmínky, zlepšení výkonu a spolupráce nebo posílení odolnosti a sebeúcty.
Navržené nástroje umožňují záznam srdeční aktivity, dechové aktivity a kožního odporu. Byly navrženy metody zpracování měřených dat pro určení parametrů charakterizujících psychický stav subjektů. Používány jsou tyto snímače fyziologických dat:
- snímač elektrokardiografie (EKG),
- snímač dechové aktivity na bázi tenzometrů,
- snímač kožní vodivosti/odporu.
Pro další využití snímačů je nutné zvolit také metody zpracování dat. Pro analýzu naměřených dat lze využít řady metod obecně vycházejících z následujících přístupů:
- statistické metody hodnocení dat v časové oblasti,
- metody hodnocení dat ve frekvenční oblasti,
- metody hodnocení vzájemné závislosti dat,
- nelineární metody.
Je možné pobyt
v ICE prostředí natrénovat?
aneb analogické mise
Analogické mise umožňují simulovat nejenom prostředí, ale také situace, které mají zásadní vliv na lidské chování v konkrétních situacích. Simulace následně umožňuje ověřit, jakým způsobem budou jednotliví členové posádky zvládat strach a stres, jak se změní jejich schopnosti či výkon a současně jak jejich reakce ohrozí zbytek posádky. Kde budou budoucí průzkumníci vesmíru žít během svých dlouhodobých letů do hlubokého vesmíru? Co budou vyžadovat stanoviště v hlubokém vesmíru, aby bylo možné tento průzkum udržet? To vše jsou otázky, na které nám mohou analogické mise poskytnout odpovědi.
Intruktážní videa
Jak sestavit tým pro ICE prostředí
Charakteristiky
Osobnostní charakteristiky mající vliv na dynamiku týmu při dlouhodobém pobytu v ICE a jejich záznam a hodnocení.
Vnější faktory
Vnější faktory mající vliv na dynamiku týmu při dlouhodobém pobytu v ICE a jejich záznam a hodnocení.
Podmínky ICE
Jak si správně měřit podmínky a nastavit ICE
Sestavení týmu
Jak správně sestavit tým pro dlouhodobý pobyt v ICE
Hodnocení týmu
Jak správně hodnotit tým pro dlouhodobý pobyt v ICE
Kooperace
Zajišťující týmy
ZA PODPORY:
Projekt TL05000228 Nástroj pro zkoumání vlivu osobnostních charakteristik a vnějších faktorů na dynamiku týmu při dlouhodobém pobytu v ICE environment byl spolufinancován se státní podporou Technologické agentury ČR v rámci Programu Éta.